Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny jest zbiorem przywilejów, które przysługują rodzinom, w których jest troje lub więcej dzieci. Aby ją uzyskać nie trzeba spełniać żadnych warunków związanych z dochodem.

Karta ta z założenia ma upoważniać jej posiadaczy do zniżek na bilety komunikacji miejskiej, wejścia na basen, bilety do kin czy teatrów, a także zniżki np. na przedszkola.

Jedynym kryterium, które musi spełnić rodzina jest miejsce zamieszkania, ponieważ nie wszędzie wprowadzone zostały już Karty Dużych Rodzin.

Samorządy już od pewnego czasu nieprzerwanie pracują nad upowszechnianiem pozaszkolnej edukacji. W wyniku tego widzimy modernizowane szkoły i przedszkola, system nauczania co raz zmienia częściowo swoją formę i priorytety, dzięki inicjatywom unijnym widzimy coraz więcej placów zabaw dla naszych dzieci.

A teraz, wyłącznie dzięki naszej narodowej pomysłowości, rodziny z większą liczbą dzieci będą mogły korzystać z dodatkowych bonusów.

Jaki jest cel wprowadzenia karty?

Tutaj wszystko wydaje się oczywiste. Karta taka powinna przyczynić się do szeregu pozytywnych czynników, jak zmniejszenie miesięcznych kosztów dla rodzin wielodzietnych, czy umożliwienie im aktywnego spędzania wolnego czasu w pełnym gronie. Mamy nadzieję, że więcej rodzin będzie mogło teraz pozwolić sobie na wspólne wyjście do kina czy na basen, i nie będzie to już tak duży wydatek finansowy jak do tej pory.

Oczywiście, aby tak się stało musi upłynąć jeszcze trochę czasu, a prace muszą iść we właściwym kierunku, jednak już sama inicjatywa wydaje się bardzo pozytywna.

Kiedy ma wejść Karta Dużej Rodziny?

Karta ta została wprowadzona  już w prawie stu samorządach. Najwięcej kart wydano w powiatach województwa warszawskiego, śląskiego oraz łódzkiego. Wszystko po to, aby zatrzymać spadek przyrostu naturalnego.

Jednak to nie koniec usprawnień. Przygotowywany jest projekt wprowadzenia Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Prace trwają i przebiegają wspólnie ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Aby otrzymać kartę, spełnione muszą być następujące warunki:

  • Mieszkamy w rejonie, w którym taka karta została już wprowadzona.
  • W rodzinie jest 3 lub więcej dzieci.

Jeżeli wszystko powyższe zostało spełnione, to ostatnim krokiem jest udanie się do Urzędu Miasta oraz wypełnienie i złożenie tam odpowiedniego wniosku. Pozostałych szczegółów możemy dowiedzieć się już na miejscu od urzędnika, który przyjmie nasz wniosek.

Karta Duzej Rodziny

Zdjęcie: lublin.gazeta.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj do Kciuk.pl

Dodaj komentarz