Urlop ojcowski w 2013 roku

Poza matką również ojciec dziecka może starać się o urlop. Taki urlop ojcowski w 2013 roku przysługuje młodemu tacie do czasu, nim dziecko ukończy 24 miesiąc życia (wcześniej było do 12 miesiąca) ale nie później, niż do ukończenia przez nie 7 roku życia.

Jeżeli wobec dziecka wydano decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, to ojciec może wykorzystać ten urlop do czasu ukończenia przez dziecko 10 roku.

Wykorzystanie tego urlopu jest dobrowolne i to sam ojciec decyduje, czy chce go wykorzystać czy nie. Pracodawca ma natomiast obowiązek uszanować decyzję swojego pracownika, i w razie potrzeby wyrazić zgodę na urlop ojcowski.

Warto zwrócić uwagę, że mężczyzna decydujący się na urlop ojcowski w 2013 roku nie tylko odciążą kobietę od zajęć domowych, ale także pomaga jej w podziale obowiązków, jakie spoczywają na młodych rodzicach. Na urlopie ojcowskim mężczyzna w pełniejszy sposób  wykorzystuje możliwość uczestnictwa w życiu swojej nowej rodziny.

Urlop ojcowski w 2013 roku

Począwszy od 2012 roku ojciec może nie tylko ubiegać się o urlop ojcowski, ale może też skorzystać z urlopu dla pracownika jako ojca wychowującego dziecko. Takie możliwości w znaczymy stopniu ułatwiają ojcom wypełnianie nowych obowiązków.

Taki urlop dla pracownika ojciec dziecka może wykorzystać w sytuacji, gdy:

 1. Matka zrezygnuje częściowo z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego
 2. Matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego
 3. Matka umrze w trakcie przysługującego jej urlopu

Urlop ojcowski w 2013 roku wymiar

Do tej pory urlop ojcowski trwał 2 tygodnie, jednak urlop ojcowski w 2013 roku ma zostać wydłużony aż do 8 tygodni. Będzie można również podzielić go na dwie części, ale pojedyncza z nich nie może być krótsza niż 2 tygodnie.

To co warto wiedzieć to fakt, że urlop ojcowski w 2013 roku nie może być wykorzystany w tym samym czasie, co przysługujący matce urlop macierzyński.

Urlop ojcowski 2013

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Rating: 1.9/5 (9 votes cast)
Urlop ojcowski w 2013 roku, 1.9 out of 5 based on 9 ratings

Słowa kluczowe dla tego artykułu:

 • urlop ojcowski 2013
 • wniosek o urlop tacierzyński
 • wniosek o urlop ojcowski
 • urlop ojcowski w 2013 roku
 • urlop ojcowski wniosek
 • urlop ojcowski w 2013
 • urlop macierzyński dla ojca 2013
 • urlop ojcowski
 • urlop macierzyński w 2013 roku
 • urlop ojcowski 2013 wymiar

Dodaj do Kciuk.pl

Trackbacks for this post

 1. [...] Od 1 stycznia 2011 roku zasiłek macierzyński przysługuje również w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego a także w trakcie urlopu ojcowskiego. [...]

Dodaj komentarz