Urlop wychowawczy w 2013 roku

Jeżeli zdecydowałaś, że po tym, jak skończy Ci się urlop macierzyński przedłużysz swój pobyt w domu biorąc urlop wychowawczy, musisz dowiedzieć się, jak przepisy regulują urlop wychowawczy w 2013 roku. Pamiętaj jednak, że jest to urlop bezpłatny.

Warto wiedzieć jakie ma się prawa do urlopu, jak długo taki urlop wychowawczy może trwać ale także jak wygląda twoja sytuacja na rynku pracy po tym czasie.

Urlop wychowawczy 2013 dla ojca lub opiekuna prawnego

Nie każdy wie, że z urlopu wychowawczego może skorzystać także ojciec, lub prawni opiekunowie dziecka. O ile w kwestii urlopu dla ojca nie ma wątpliwości, o tyle warto wiedzieć, że opiekunowie prawni, aby skorzystać z takiego urlopu wychowawczego w 2013 roku muszą spełniać takie kryteria jak:

 1. Są oni pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę
 2. Maja co najmniej 6-miesięczy staż pracy

Jak otrzymać urlop wychowawczy 2013

Aby otrzymać urlop wychowawczy należy na 2 tygodnie wcześniej złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek o urlop wychowawczy. Można go wysłać pocztą lub zrobić to osobiście. Jeżeli jednak w trakcie urlopu zdecydujesz, że chciałabyś wrócić wcześniej do pracy to masz taka możliwość, jednak niezbędna jest do tego zgoda pracodawcy.

Młodzi rodzice mogą połączyć swoje urlopy wychowawcze, ale tylko przez 3 miesiące. Po tym okresie na urlopie macierzyńskim może pozostać tylko jeden z małżonków.

Urlop wychowawczy 2013 ile może trwać

Młody rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego, ale w żadnym wypadku nie jest to obowiązek. Jeżeli nie chcesz, to nie musisz decydować się na bezpłatny urlop wychowawczy.

Urlop wychowawczy w 2013 roku przysługuje każdej młodej mamie, której staż pracy jest nie krótszy niż 6 miesięcy. Taki urlop może trwać maksymalnie 35 miesięcy, ale do tego po 1 miesiącu otrzyma oddzielnie każda mama lub każdy tata.  Jak więc widać jeden z współmałżonków może maksymalnie przebywać na urlopie 26 miesięcy, czyli 3 lata. Niewykorzystany dodatkowy miesiąc natomiast przepada.

Urlop wychowawczy dla mamy

Urlop wychowawczy w 2013 roku zasady

 1. Urlop wychowawczy może być podzielony maksymalnie na 5 okresów, jednak musi się zakończyć przed ukończeniem przed dziecko 4 roku życia. Po tym terminie niewykorzystany urlop przepada.
 2. W 2013 roku rodzice będą mogli przebywać jednocześnie na urlopie wychowawczym przez maksymalnie 4 miesiące (w roku 2012 były to 3 miesiące).

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Rating: 2.0/5 (15 votes cast)
Urlop wychowawczy w 2013 roku, 2.0 out of 5 based on 15 ratings

Słowa kluczowe dla tego artykułu:

 • urlop wychowawczy
 • urlop wychowawczy 2013
 • wniosek o urlop wychowawczy
 • podanie o urlop wychowawczy
 • wniosek o urlop wychowawczy 2013
 • urlop wychowawczy dla ojca
 • urlop wychowawczy 2013 wniosek
 • urlop wychowawczy dla ojca 2013
 • wzór podania o urlop wychowawczy 2013
 • podanie o urlop wychowawczy 2013

Dodaj do Kciuk.pl

Trackbacks for this post

 1. [...] czerwca 2013 Sejm poszerzył grupę osób, które będą uprawnione do urlopu wychowawczego. Dzięki temu osoby nieubezpieczone, prowadzące własne działalności czy rolnicy nabędą takie [...]

 2. [...] ważne jest to, że rodzice planujący wykorzystać przysługujące im 36 miesięcy urlopu wychowawczego muszą się nim podzielić. Jeden z rodziców nie może wykorzystać całych 36 miesięcy, gdyż [...]

Dodaj komentarz