Jak wykorzystać urlop na żądanie

Urlop na żądanie, podobnie jak w poprzednich latach w 2013 roku każdemu pracownikowi przysługuje w wymiarze 4 dni.

Pracodawca ma natomiast obowiązek udzielenia takiego urlopu w terminie wybranym przez pracownika, bez wcześniejszych uzgodnień.

Urlop na żądanie jest tak naprawdę częścią urlopu wypoczynkowego, jednak w przypadku tych 4 dni, pracownik ma pełną dowolność w ich dysponowaniu, czyli może je wykorzystać w dowolnym momencie.

Mogą to być  zarówno cztery kolejne dni pracujące, jak również 4 dni w zupełnie różnych terminach, jednak w przeciągu jednego roku kalendarzowego.

Kiedy zgłaszać urlop na żądanie

Urlop na żądanie w 2013 roku należy zgłosić nie później, niż w dniu rozpoczęcia tego urlopu.

Pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu można powiadomić telefonicznie,  pisemnie, wykorzystując pocztę elektroniczną lub w dowolny inny sposób przyjęty przez pracodawcę. Przed zgłoszeniem warto zapoznać się z jednak z regulaminem zakładu pracy, gdyż niektóre formy powiadomienia mogą nie być mile widziane przez pracodawcę.

Co do dokładnej godziny, do której powinniśmy taki urlop zgłosić to nie ma tego nigdzie sprecyzowanego. Dobrym zwyczajem jest zgłoszenie chęci wykorzystania urlopu na żądanie przed rozpoczęciem dnia pracy (np. przed 9, jeżeli pracujemy w godzinach 9-17). Podobny pogląd wyraził również w swojej opinii z 15 listopada 2006 Sąd Najwyższy:

[…]urlop na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy, przy czym regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie […]

Pamiętajmy, że jest to tylko opinia a najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dowiedzieć się u pracodawcy, jakie zachowanie jest pożądane z jego strony.

Urlop na żądanie 2013 a zmiana pracodawcy

Przysługujące każdemu pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie odnoszą się do roku kalendarzowego, bez względu na to, ile razy w przeciągu jednego roku zmienialiśmy pracodawcę.

Np. jeżeli w firmie A pracowaliśmy od stycznia do maja, i wykorzystaliśmy 3 dni urlopu na żądanie, to przechodząc do pracodawcy B, do końca roku kalendarzowego pozostaje nam do wykorzystania tylko 1 dzień takiego urlopu.

Niewykorzystany urlop na żądanie w 2013 roku

Jeżeli w dany roku nie wykorzystamy w całości przysługującego nam urlopu na żądanie, np. na 31 grudnia 2012 roku zostało nam do wykorzystania jeszcze dwa dni, to od 1 stycznia te dwa dni stają się zwykłymi dniami urlopu zaległego, i liczony jest jako niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok 2012.

Najogólniej mówiąc, tracą one swój przywilej „urlopu na żądanie”, ale dalej możemy je wykorzystać jako zwykły urlop wypoczynkowy.

Źródło informacji: http://www.pip.gov.pl/

urlop na żądanie 2013

Źródło danych: http://www.mpips.gov.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Rating: 2.7/5 (17 votes cast)
Jak wykorzystać urlop na żądanie, 2.7 out of 5 based on 17 ratings

Słowa kluczowe dla tego artykułu:

 • urlop na żądanie
 • urlop na zadanie 2013
 • urlop na żadanie ile dni
 • urlop na żądanie zmiany
 • yhs-default
 • urlop na żądanie 2013 zmiany
 • urlop na rządanie
 • urlop na telefon
 • urlop na żadanie kiedy zgłosić
 • urlop na żądanie 2013 ile dni

Dodaj do Kciuk.pl

5 komentarzy

 1. joszi pisze:

  witam mam takie pytanko .czy kierownik moze mi odmowic urlopu na zadanie jesli w danym dniu nie mam z kim dzieci zostawic?

  • Tak, pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie, jednak decyzję tę muszą uzasadniać szczególne okoliczności dotyczące zakładu pracy (wyrok SN z 28 października 2008, II PK 123/09). Może Ci odmówić ale tylko w przypadku, jeżeli twoja praca np. nie może zostać wykonana przez inną osobę i twoja nieobecność w danym dniu naraża pracodawcę na niekorzystne konsekwencje związane np. z utratą kontrahenta, itp.

 2. Adam pisze:

  Witam, jeśli mam 21 dni urlopu wypoczynkowego to te 4 dni urlopu na żądanie wliczają się do niego czy są oddzielne i w sumie mam tego urlopu 25 dni?

Trackbacks for this post

 1. [...] Warto tutaj nadmienić, że do urlopu wypoczynkowego zalicza się również urlop na żądanie. [...]

Dodaj komentarz