Urlop wypoczynkowy w 2013 roku

Prawo do urlopu wypoczynkowego w 2013 roku przysługuje każdemu, kto jest zatrudniony, czyli świadczy pracę na rzecz kogoś innego.

Każdy powinien wiedzieć, że podejmując pracę (nawet pierwszą), urlop wypoczynkowy nie zależy od wypracowanego stażu pracy.

Nie musisz mieć przepracowanych nawet 3 miesięcy, abyś mógł ubiegać się o urlop wypoczynkowy. Ba, możesz go otrzymać również na okresie próbnym.

Wymiar urlopu jaki Ci się należy po pierwszym przepracowanym miesiącu wynosi połowę wymiaru, jaki przysługuje po roku pracy.

Urlop wypoczynkowy – wymiar a staż pracy

Jak każdy wie, to ile mamy urlopu do wykorzystania zależy od tego, jaki mamy staż pracy. Najdłuższy wymiar urlopu wypoczynkowego 2013 wynosi 26 lat, i o tyle dni wolnych w roku mogą ubiegać się osoby, które przepracowały 10 lat na umowę o pracę.

Jeżeli twój łączny staż pracy jest jednak krótszy niż 10 lat, to w przeciągu całego roku masz do wykorzystania 20 dni. Jednak nie martw się, nie musisz pracować przez 10 lat, aby otrzymać dodatkowe 6 dni urlopu.

Warto tutaj nadmienić, że do urlopu wypoczynkowego zalicza się również urlop na żądanie.

Jak naliczany jest urlop wypoczynkowy 2013

Najważniejsza informacją jest fakt, że do tych wymaganych 10 lat stażu pracy doliczany jest okres, w którym uczymy się lub studiujemy. Oto jak pracodawca nalicza wymiar urlopu wypoczynkowego, przysługującego jego pracownikowi:

 1. Ukończenie szkoły zawodowej lub równorzędnej – 3 lata (okres równy okresowi trwania nauki, nie więcej niż 3 lata).
 2. Ukończenie szkoły średniej zawodowej – 5 lat (okres równy okresowy nauki, nie dłuższy niż 5 lat).
 3. Ukończenie szkoły średniej ogólnokształcącej – 4 lata (okres równy okresowy nauki, nie dłuższy niż 4 lata).
 4. Ukończenie szkoły policealnej – 6 lat.
 5. Ukończenie szkoły wyższej – 8 lat.

Ile urlopu wypoczynkowego po studiach?

Pamiętaj jednak, że okresy nauki nie sumują się. Często słyszę pytanie: „ Ile dostanę dni urlopu, jeśli jednocześnie studiuję i pracuję”?  Tutaj możliwe są dwa przypadki, które rozpiszę na przykładach:

 1. Ania – ukończyła studia wyższe i pracowała jednocześnie przez dwa lata na umowę o pracę (na II i III roku studiów). Po ukończeniu studiów ma dwie możliwości: może dodać okres za ukończenie liceum (4 lata) i okres pracy (2 lata), co da jej 6 lat do stażu pracy. Korzystniej jednak będzie dla niej uznanie samego ukończenia szkoły wyższej, bo otrzyma dzięki temu 8 lat do stażu pracy.
 2. Marek – ukończył studia i pracował jednocześnie przez 5 lat. W jego przypadku bardziej opłaca mu się dodać 4 lata za liceum oraz 5 lat za studia, czyli łącznie będzie miał 9 lat do stażu pracy.

Jednak wg  Art. 155. § 2 Kodeksu Pracy:

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2013 roku

A co jeżeli nie wykorzystały wszystkich przysługujących nam dni? Zgodnie z Kodeksem Pracy niewykorzystany urlop za 2013 rok należy wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku, czyli do 30 września 2014, jednak 30 września jest ostatnim dniem, w jakim możesz rozpocząć przysługujący ci zaległy urlop.

Pobierz tutaj: wniosek o urlop wypoczynkowy.

Urlop wypoczynkowy 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Rating: 1.7/5 (22 votes cast)
Urlop wypoczynkowy w 2013 roku, 1.7 out of 5 based on 22 ratings

Słowa kluczowe dla tego artykułu:

 • wniosek o urlop wypoczynkowy
 • urlop wypoczynkowy
 • urlop wypoczynkowy wymiar
 • wymiar urlopu wypoczynkowego 2013
 • ile należy się urlopu 2013
 • urlop macierzynski 2013 a urlop wypoczynkowy
 • yhs-per_003
 • ile dni urlopu przysługuje pracownikowi 2013

Dodaj do Kciuk.pl

7 komentarzy

 1. Robert pisze:

  No wreszcie!

  Dzięki za przykłady, bo jakoś do tej pory nikt nie potrafił mi wytłumaczyć, jak mam sobie liczyć studia i pracę

 2. Ola pisze:

  ?
  Przecież zgodnie z art. 168 KP zaległy urlop wybieramy do końca września a nie do końca marca!

 3. Ola pisze:

  a co jeśli studiowałam w systemie 3lata +2 lata na 2 różnych kierunkach i w tym czasie pracowałam? Czy mogę 8 lat liczyć za naukę do obrony licencjata(przecież to już ukonczenie studiów wyższych) i dodatkowo doliczyć lata za pracę w czasie studiów magisterskich?

Trackbacks for this post

 1. [...] na żądanie jest tak naprawdę częścią urlopu wypoczynkowego, jednak w przypadku tych 4 dni, pracownik ma pełną dowolność w ich dysponowaniu, czyli może je [...]

 2. [...] szkole. Do tego wymaganego czasu pracy wlicza się jednak okres czasowej niezdolności do pracy czy urlop wypoczynkowy, jeżeli okresy te nie przekraczają 6 [...]

Dodaj komentarz